Odd Down Winter Series 2019: What’s New?

Separate Prizes for each category.

Each category of 4th/3rd and 2nd will have their own series standings and associated prize money.

Riders who move category during the series will remain in the series standings for the category they compete for the first time in. E/1st riders will be eligible for the 2nd category series prizes.

 

 

 

 

 

 

All rounds to feature two women’s races and two men’s races.

After proving successful in the summer, there will be two women’s races at every single round this winter.

 

 

 

 

 

 

 

Two weeks with 3/4 and E/1/2 races.

Rather than only offering 4th cat and 2/3 races, this winter there will be two weeks where the 4ths can experience racing with the 3rds and the 3rds will get a break from the 2nd cats! This will be for both the men’s and the women’s races; Rounds 3 and 5.

 

 

 

 

 

Full series discounted entry.

Riders who want to race all eight rounds can enter the whole series in advance for £10 per round.

Chippenham Wheelers Team Time Trial

On Sunday 7th October, Isobel Crowther, Sally Crocker and I put out a solid performance at the Chippenham 3-up team time trial. This was a fantastic event and we all thoroughly enjoyed racing for Avid amongst the many SAS black and red jerseys that surrounded us. The course was mostly flat with a few rolling hills with only left-hand turns.

We arrived at Minety village hall near Malmesbury early, the sun was out with blue sky, but it didn’t quite have the heat yet as there was frost still in the field we parked in. We gathered in the warm village hall together before rolling down for a warm up and start. The start turned out to be a bit further than we expected and ended up just getting there a minute before our start time!!

The held start was good (thanks to all those practices in training!) and we were away starting the rotations smoothly as ever despite the road surface being the worst ever. There was plenty of teamwork and encouragement shown throughout the course using each other’s strengths on different parts. 

My favourite part was towards the end when there was a nice flat, straight road that we managed to rotate consistently increasing our speed rapidly before we turned left and heard Chris Crowther shout “It’s all downhill from here”, these were the best words we’d heard for the last hour and gave us a final boost to the finish.

As we rolled back into the village hall, we were greeted with plenty of hot drinks and cake ready for the prize giving. Congratulations to all but we were all very happy finishing in 1:05:00 just in front of a team of males on time trial bikes!

Overall a great event to experience and I would highly recommend it to get some more blue and white teams to next year!

Joanna

Odd Down Summer Series – Women’s Overall Standings

Position Name Surname Team Total
1 Charlotte Berry VeloVitesse 500
2 Lauren Johnston Avid Sport 305
3 Aimee Parsons Avid Sport 271
4 Stephie Prince VeloVitesse 244
5 Lucy Driver Forever Pedalling 242
6 Laura Curle Liv Halo CC 172
7 Laura Wells Mickey Cranks CC 169
8 Molly Hodges Avid Sport 135
9 India Lee Hargroves-Ridley-Montezuma’s 125
10 Joss Winter Athletique 124
11 Sophie Barnes Army Cycling Union 122
12 Joanna Goodhead Avid Sport 114
13 Karen Spiteri Avid Sport 113
14 Laura Rayner Westbury Wheelers 105
15 Alexandra Sheehan Bianchi Dama 104
16 Sally Crocker Salt and Sham CC 93
17 Rosie Nunnerley DAS RAD KLUB 90
18 Nikki Toomer Exeter wheelers 88
19 Miriam Whitehurst Somer Valley CC 85
20 Nicole Coates Performance Cycles 85
21 Olive Holliday Somer Valley CC 80
22 Lucy Rowe DAS RAD KLUB 76
23 Lucy Gadd Liv Halo CC 70
24 Heather Fell Cannondale Girls 69
25 Nancy Walker Avid Sport 66
26 Frances Bromley Avid Sport 60
27 Jen Horton UCY 59
28 Alice Thomson Bristol South CC 55
29 Maria Powell Radeon-Cycology RT 50
30 Olivia Hill Performance Cycles 50
31 Elena Shaw Cardiff Ajax 45
32 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 39
33 Karen Whyte VeloVitesse 36
34 Elizabeth Pressage University of Bath Cycling Club 35
35 Leah Brewer Ystwyth Cycling Club 35
36 Lauren Booth Camac Planet X 33
37 Amanda Karlsson VeloVitesse 32
38 Ashia Fenwick VC Venta 30
39 Rebekah Nash University of Bristol 30
40 Clare Parkin Elitevelo Kalas Sportswear CRT 30
41 Victoria Smith Aerocoach 30
42 Megan Dickerson Forever Pedalling 25
43 Sally Frapwell VeloVitesse 25
44 Emily Millar 25
45 Nicki Carr Tri UK 24
46 Beth Rolf VC St Raphael 22
47 Lois Brewer Ystwyth Cycling Club 22
48 Stephanie Parsonage Army Cycling Race Team (ACRT) 20
49 Chrissie Slot IRIS Race Team 20
50 Elizabeth Sanders University of Exeter Cycling Club 15
51 Naomi Eaton 15
52 Emily Harford 15
53 Juliet Elliott 15
54 Elizabeth Sanders University of Exeter CC 15
55 Frankie Durbin University of Bath Cycling Club 14
56 Imogen Hutchings VC Venta 14
57 Sarah Ward 14
58 Mia Hawkins University of Bath Cycling Club 13
59 Emily Slavin IRIS Race Team 13
60 Bethan Stubbs Bianchi Dama 13
61 Claire Lawrence Sodbury Cycle Sport 11
62 Charlie Barnard VeloVitesse 10
63 Deborah Sterling 9
64 Emily Bates Fauxpro.cc 7
,

Odd Down Summer Series – Men’s Overall Standings

Position Name Surname Team Series Points
1 James Phillips Bristol RC 315
2 Tom Sharp Bristol RC 308
3 Nathan Hallett Latchem Sunwise 294
4 George Smith Tri UK 220
5 Luke Nolan Latchem Sunwise 215
6 Duncan Lancashire Bath CC 176
7 Shaun Cook Bristol RC 166
8 Daniel Carr Salt and Sham CC 164
9 Nick Anderson Salt and Sham CC 158
10 Nick Ball Team Tor 2000 Kalas 127
11 Sam Lindsay 124
12 Robert Abraham Bikestrong-KTM 109
13 Paul Jones Bikestrong-KTM 106
14 Rob Borek Forever Pedalling 98
15 Will Crudgington 94
16 Christopher Hill Bristol RC 91
17 Sebastian Lewis VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 85
18 Jake Hollins 75
19 Kieron Goodwin Latchem Sunwise Race Team 75
20 Rob Hardyman Forever Pedalling 74
21 Martin MacDonald Bath CC 67
22 Simon Hunt 63
23 Lewis Whitcombe Webbs 1902 CC 62
24 Calum Croft Latchem Sunwise Race Team 58
25 Mark Threlfall 0 57
26 Andrew Kirby VC St Raphael 56
27 Luke Voss Avid Sport 56
28 Deacon Cutterham Bikestrong-KTM 55
29 Jared Linden Royal Dean Forest CC 54
30 Kieron Goodwin Latchem Sunwise Race Team 54
31 George Moore RST/Cycle Division Racing Team 53
32 George Bazeley Bristol RC 53
33 Kieran Blay TAAP Cervelo 50
34 Sean Townsend VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 50
35 Andy Edwards Bristol RC 50
36 Robert Kingston 0 50
37 Christopher Chapman Bristol South CC 47
38 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 46
39 Dave Tilling BPF Cycling 46
40 Simon Gaywood Portishead CC 45
41 Stuart Hardy Bristol RC 45
42 Liam Cahill Somer Valley CC 44
43 Joe Cierpik 44
44 George Beck Bikestrong-KTM 43
45 Thomas Bass Latchem Sunwise 43
46 Morgan Curle Giant Cycling Club – Halo Films 40
47 Thomas Hogan BPF Cycling 39
48 Lee Evangelista BIKESTRONG-KTM 38
49 Steven Cottington Bath CC 37
50 Russell Peace BPF Cycling 35
51 Colin Parry Bristol RC 34
52 Thomas Price Avid Sport 33
53 Rob Walker Cambridge University CC 32
54 Conor Chandler Primera-TeamJobs 31
55 Adam Whittaker Salt & Sham Cycle Club 31
56 Andrew Henderson Latchem Sunwise 31
57 Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee 30
58 Joseph Taylor Clevedon & District 30
59 Colin Smith Army Cycling Union 30
60 Simon Worsley Cheltenham and County CC 29
61 James Dudden Latchem Sunwise Race Team 29
62 Euan Taylor Avid Sport 28
63 Ash Lilliott Swindon RC 28
64 George Jones 73Degrees CC 28
65 Samuel Holder Forever Pedalling 28
66 Charlie Kelly Primera-TeamJobs 27
67 Matthew Ansell BIKESTRONG-KTM 27
68 Theo Brumhead Bristol South CC 27
69 Chris Bowie-Hill Bristol RC 26
70 Alex Faux Forever Pedalling 26
71 Matthew Dewey Complete Cycle Works 26
72 Ben Jones Portishead CC 25
73 Frederick Webb 25
74 Giles Greening Tri UK 25
75 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 25
76 Mark Hardyman VC Walcot 24
77 Jacques Coates Cycle Team OnForm 23
78 Dan Marshall T1Diabetes.info 23
79 Christopher Owram Cardiff Ajax CC 22
80 Richard Smith Bruton Cycling Club 22
81 Alan Adams 22
82 Jeff Lawrence Salt and Sham CC 22
83 Tilemachos Makropoulos 21
84 Nick Cox Bristol South CC 21
85 Will Clark Das Rad Klub 21
86 Tim Wilkey DAS RAD KLUB 21
87 Patrick Henry Bristol RC 20
88 Rob Walker Cambridge University CC 20
89 Graham Reeves Bristol RC 20
90 Darren Gardner Bath CC 19
91 Robin Hunt Bristol RC 19
92 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC 19
93 Jack Phillips Salt and Sham CC 18
94 Craig Wallduck VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 18
95 Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club 18
96 Darren Edwards Bath CC 18
97 William Hibberd DAS RAD KLUB 17
98 Ashley Hutchison VC St Raphael 16
99 James Dudden Latchem Sunwise Race Team 16
100 David Stoyle Bath CC 16
101 Tom Allport University of Bath CC 15
102 Joel Thomas University of Bath CC 15
103 Robert Telford University of Sheffield CC 15
104 Edward Jackson Islington Cycling Club 15
105 Samuel Cowan Say Stroud Valley Velos 15
106 Will Page RNRMCA 15
107 David Rutty VC Bristol 14
108 Jamie Bray Giant Cycling Club – Halo Films 14
109 Ben Richards Tanks Direct Cycling 14
110 Philip Mossman 0 14
111 Adrian Lawson Latchem Sunwise Race Team 14
112 Sam Smith Bath CC 14
113 Alex Mellor Bristol South CC 14
114 Adrian Warren Latchem Sunwise Race Team 14
115 Anthony Smith Portishead CC 13
116 Joe Griffiths Torq Performance 13
117 Adam Robertson BPF Cycling 13
118 Luke Barfoot Tri UK 13
119 Samuel Whitehead Bristol South CC 13
120 David West Portishead Cycling Club 13
121 Conor Chandler Primera TeamJobs 12
122 Nick Cox Bristol South CC 12
123 Andrew Edwards Bristol RC 12
124 Chris Downham Bristol RC 12
125 Max Hazell Total Fitness Bath 12
126 Aron Jarvis 12
127 Sam Andrews Clash Racing 12
128 Peter Wyatt Portishead CC 11
129 Troy Fry BIKESTRONG-KTM 11
130 Brian Glynn University of Bath Cycling Club 11
131 Finn Hannersley Ross CC 11
132 Frederick White 11
133 Jamie Atkins University of Bristol CC 10
134 Tom Radburn BPF Cycling 10
135 Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM 10
136 Alex Moulder Webbs 1902 10
137 Callum Lister Cotswold Veldrijden 10
138 Tom Brookes Bristol RC 10
139 Benedict Wallis Bristol South CC 10
140 John Hollier Team Tor 2000 KALAS 10
141 Sebastien Bernaert Bristol RC 9
142 Mark Pettitt Portishead CC 9
143 Steven Whitehurst Somer Valley CC 9
144 Dan Hopes Rapha Cycling Club 9
145 Jos Kertzman Bath CC 8
146 Matthew Norris Mud, Sweat n Gears CC 8
147 Robert Dickinson Army Cycling Union 8
148 Christopher James Bristol RC 8
149 Richard Wiles-Teoh Sherston Velo 8
150 Gavin Ash Worthing Excelsior 7
151 Paul Walsingham The Cycle Room 7
152 Stefan Golledge 0 7
153 Steven Jones Team Tor 2000 KALAS 7
154 Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS 7
155 Peter Phillips Bath CC 7
156 James Maddison Exeter Wheelers 7
157 Oscar Hutchings VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 6
158 Leslie Thomas Tri UK 6
159 Justin Gage Bath Cycling Club 6
160 Richard Brookes Gillingham and District Wheelers 6
161 Simon Martin Bath CC 6
162 Andrew Wiley University of Manchester CC 6
163 James Morris Hereford & District Wheelers 5
164 Jonny Allen Rapha Cycling Club 5
165 Daniel Marshall T1Diabetes.info 5
166 Ryan King VeloVitesse 5
167 Adam Whitehead Bristol South cc 5
168 Peter Bains 0 5
169 Harry Tucker Avid Sport 5
170 Ben Ralph 0 5
171 David Atkinson Bath CC 5
172 David Barnaville Bristol CX 5
173 Oliver Beresford VC Venta 4
174 Matthew Carey University of Bristol CC 4
175 Iain Palmer Bristol RC 4
176 Oliver Hayward Team Striking Bikes 4
177 Michael Parkin-White University of Bristol CC 4
178 Michael Hoare Frome & District Wheelers 4
179 Oliver McNair 0 4
180 Benedict Wallis Bristol RC 4
181 Lawrence James Cotswold Veldrijden 4
182 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club 4
183 Carl Rose Ely Race Club 3
184 Steven Marsh Portishead CC 3
185 Jamie Ford Somer Valley CC 3
186 Thomas Webb BIKESTRONG-KTM 3
187 Paul Enderson 3
188 Adam Maslen Bristol RC 3
189 Mark Kemp 3
190 Fraser Joyce Swindon Wheelers 3
191 Callum Barnes Fauxpro.cc 3
192 Chris Stephens 0 3
193 John Russell Bristol RC 3
194 Alec Johnson Westbury Wheelers 3
195 Thomas Constantine 3
196 John Airey Ross CC 3
197 Matt Smart 0 3
198 Matthew Skeats University of Bristol CC 3
199 Liam Hicks Latchem Sunwise 3
200 Rose Osborne Forever Pedalling 3
201 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club 3
202 Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Squad 3
203 Paul Smith Thornbury CC 2
204 Adam Henley Cheltenham and County CC 2
205 Christopher Featherstone Bristol RC 2
206 Richard Pattermore 2
207 Nic Meadows Somer Valley CC 2
208 Sasha Smith Portishead CC 2
209 Paul Fearon 2
210 Ricky Goldswain 2
211 Shrirunga Bristowe Bath Cycling Club 2
212 Stefan Barnett VC Walcot 2
213 Tom Radburn BPF Cycling 2
214 Dave Cullen Bristol South CC 2
215 Andrew Bain 0 2
216 Samuel Westlake BIKESTRONG-KTM 2
217 Anthony Corke Cheddar Cycling Club 2
218 Andrew Banks Westbury Wheelers 2
219 Paul Allen Bath Cycling Club 2
220 Ryan Edge 2
221 Luke Bodley BIKESTRONG-KTM 2
222 George Bazley Bristol RC 2
223 Matthew Ansell BIKESTRONG-KTM 2
224 Francis Eddolls BPF Cycling 2
225 Richard Franklin VC St Raphael 2
226 Ian Mountjoy Bristol South CC 2
227 Luke Craddock Spokes BPC Racing 1
228 David Guy Bristol South CC 1
229 Michael Bradbury Bikestrong-KTM 1
230 Michael Davis Bikestrong-KTM 1
231 Michael Holding 1
232 Matthew Lloyd Pontypool RCC 1
233 Harry Woodman VC Walcot 1
234 Benjamin Green Salt and Sham CC 1
235 Christopher Humphreys Carpe Diem CC 1
236 Paul Ashman Recycles RCC 1
237 Michael Withers Portishead CC 1
238 Paul Thompson Wellington Wheelers CC 1
239 Phillip Wilkinson Bristol RC 1
240 Daniel Waterston 1
241 Jamie Duggan Latchem Sunwise 1
242 Marcus Pont 1
243 Luke Justin Somer Valley CC 1
244 Matthew Ralph BPF Cycling 1
245 Farilee Williams Portishead Cycling Club 1
246 Alexander Atkins University of Bristol CC 1
247 Alex Collins Primera-TeamJobs 1
248 Gary Sheppard Bath Cycling Club 1
249 John Carter Radeon-Cycology RT 1
250 Edward Gray University of Bath Cycling Club 1
251 James Castle 0 1
252 Paul Winstone VeloVitesse 1
253 Charlie Stebbings 0 1
254 Paul Allen Bath Cycling Club 1
255 Andrew Perry T1Diabetes.info 1
256 James Francey DAS RAD KLUB 1
257 Finn Hammersley Rapha Cycling Club 1
258 David Clarke London Dynamo 1
259 Tim Lages 0 1
260 Joshua Lawson Das Rad Klub 1
261 Olly Wilkins VeloVitesse 1
262 Max Sillifant Welland Valley CC 1
263 David Tring Yeovil CC 1
264 John Grenfell Bath Cycling Club 1
265 Peter Bartlett Salisbury Road and Mountain CC 1
266 Ryan Baggs Latchem Sunwise Race Team 1
267 Christopher Stephens 0 1
268 Richard Gorst Axe Valley Pedallers 1
269 Theo Russell Bristol Cycling Development Squad 1
270 Darren Pilkington Army Cycling Union 1
271 Ryan Edge 0 1
272 Joe Cierpik 0 1
273 Simon Lingard DAS RAD KLUB 1
274 Mark Geddes Gillingham and District Wheelers 1
275 Colin Taylor Rapha Cycling Club 1
276 Ben Millar Bike City 1
277 Brian O’Kelly Bristol RC 1
278 Ben Thompson 0 1
279 Simon Williams Bath Cycling Club 1
280 James Lewis Yeovil CC 1
281 Peter Burrows Bristol RC 1
282 Chris Hawkins 0 1
283 Darren Taylor Salt & Sham Cycle Club 1
284 Andrew Bennett Nationwide Cycling Club 1

Odd Down Summer Series Round Seven – Results

Men 4th

1 7 Stuart Hardy Bristol RC
2 27 Luke Voss Avid Sport
3 22 Will Clark Das Rad Klub
4 14 Ash Lilliott Performance Cycles
5 28 Simon Hunt 0
6 17 Christopher Owram Cardiff Ajax CC
7 15 Tilemachos Makropoulos 0
8 20 Adam Whittaker Salt & Sham Cycle Club
9 3 Christopher Chapman Bristol South CC
10 19 Lewis Whitcombe Webbs 1902 Cycling Club
11 2 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse
12 9 Dan Hopes Rapha Cycling Club
13 10 Robin Hunt Bristol RC
14 4 Matthew Dewey Complete Cycle Works
15 18 Michael Parkin-White University of Bristol CC
16 8 Oliver Hayward Team Striking Bikes
17 1 Paul Allen Bath Cycling Club
18 6 Finn Hammersley Rapha Cycling Club
19 11 Aron Jarvis 0
20 12 Mark Kemp 0
21 24 David Clarke London Dynamo
22 21 Sam Whitehead Bristol South CC
23 23 Joe Cierpik 0
24 13 Tim Lages 0
25 25 Joshua Lawson Das Rad Klub
26 29 Matt Smart 0
27 5 Stefan Golledge 0
28 16 Philip Mossman 0
29 26 Alex Moulder Webbs 1902 Cycling Club

Women 4th

Pos Number Name Surname Club
1 1 Nicole Coates Performance Cycles
2 2 Sally Frapwell VeloVitesse
3 5 Laura Wells Mickey Cranks CC
4 3 Joanna Goodhead Avid Sport
5 4 Sarah Ward

Men 2,3

1 19 Tom Sharp Bristol RC
2 6 Shaun Cook Bristol RC
3 1 Robert Abraham BIKESTRONG-KTM
4 11 Kieron Goodwin Latchem Sunwise Race Team
5 2 Nicholas Anderson Salt & Sham Cycle Club
6 4 Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club
7 18 Thomas Price Avid Sport
8 14 Ashley Hutchison VC St Raphael
9 8 James Dudden Latchem Sunwise Race Team
10 3 Liam Cahill Somer Valley CC
11 24 Euan Taylor Avid Sport
12 7 Chris Downham Bristol RC
13 5 Jacques Coates Cycle Team OnForm
14 20 Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club
15 23 Lee Evangelista BIKESTRONG-KTM
16 9 Darren Edwards Bath Cycling Club
17 10 Darren Gardner Bath Cycling Club
18 15 Edward Jackson Islington Cycling Club
19 16 Duncan Lancashire Bath Cycling Club
20 21 Paul Walsingham The Cycle Room
21 12 Rob Hardyman Forever Pedalling
22 22 Steven Whitehurst Somer Valley CC

Women E,1,2,3

1 1 Lucy Driver Forever Pedalling
2 9 Charlotte Berry VeloVitesse
3 5 Nikki Toomer Exeter Wheelers
4 8 Sophie Barnes Army CU
5 2 Lucy Gadd Liv Halo CC
6 10 Laura Curle Liv Halo CC
7 11 Laura Rayner Westbury Wheelers
8 12 Juliet Elliott
9 4 Rosie Nunnerley Das Rad Klub
10 7 Stehpie Prince VeloVitesse
11 14 Lucy Rowe Das Rad Klub
12 13 Olive Holliday Somer Valley CC
13 6 Karen Spiteri Avid Sport
,

Odd Down Summer Series Round Seven – Series Standings

Men

Position Name Surname Team Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Rd 6 Rd 7 Series Points
1 Nathan Hallett Latchem Sunwise 20 30 45 50 50 50 245
2 Tom Sharp Bristol RC 14 14 30 25 40 25 50 198
3 James Phillips Bristol RC 50 45 40 45 180
4 Luke Nolan Latchem Sunwise 50 40 35 125
5 Daniel Carr Salt and Sham CC 7 15 3 25 20 20 25 115
6 Robert Abraham Bikestrong-KTM 11 12 1 15 30 40 109
7 George Smith Tri UK 40 35 20 95
8 Duncan Lancashire Bath CC 40 30 1 8 12 4 95
9 Paul Jones Bikestrong-KTM 30 35 1 13 14 93
10 Sam Lindsay 30 11 8 40 89
11 Jake Hollins 35 0 25 15 75
12 Rob Hardyman Forever Pedalling 15 12 20 4 10 11 2 74
13 Shaun Cook Bristol RC 15 11 45 71
14 Rob Borek Forever Pedalling 9 0 14 30 13 66
15 Will Crudgington 0 30 1 30 61
16 Nick Ball Team Tor 2000 Kalas 11 30 15 56
17 Sebastian Lewis VCEquipe/FlixOralHygiene/ Propulse 25 30 55
18 Jared Linden Royal Dean Forest CC 9 45 54
19 George Moore RST/Cycle Division Racing Team 8 45 53
20 Nick Anderson Salt and Sham CC 1 1 9 10 30 51
21 Kieran Blay TAAP Cervelo 0 50 50
22 Sean Townsend VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 0 35 15 50
23 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/ Propulse 20 14 12 46
24 Simon Gaywood Portishead CC 45 0 45
25 Deacon Cutterham Bikestrong-KTM 10 0 35 45
26 Stuart Hardy Bristol RC 1 14 30 45
27 Christopher Hill Bristol RC 1 10 7 20 6 44
28 Liam Cahill Somer Valley CC 3 0 9 13 3 13 41
29 Simon Hunt 12 0 14 14 40
30 Andy Edwards Bristol RC 25 0 10 35
31 Kieron Goodwin Latchem Sunwise Race Team 35 35
32 Dave Tilling BPF Cycling 13 5 15 33
33 Conor Chandler Primera-TeamJobs 0 11 20 31
34 Martin MacDonald Bath CC 9 0 20 1 30
35 Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee 30 30
36 Thomas Hogan BPF Cycling 25 1 3 29
37 Simon Worsley Cheltenham and County CC 14 0 15 29
38 George Beck Bikestrong-KTM 14 14 28
39 Charlie Kelly Primera-TeamJobs 0 2 25 27
40 Ash Lilliott Swindon RC 11 1 15 27
41 Mark Threlfall 0 1 25 26
42 Ben Jones Portishead CC 25 0 25
43 Frederick Webb 0 25 25
44 James Dudden Latchem Sunwise Race Team 25 25
45 Lewis Whitcombe Webbs 1902 CC 11 5 9 25
46 Christopher Chapman Bristol South CC 13 1 1 10 25
47 Luke Voss Avid Sport 25 25
48 Joe Cierpik 1 0 6 3 13 1 24
49 Russell Peace BPF Cycling 1 0 1 12 9 23
50 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 0 10 5 8 23
51 Christopher Owram Cardiff Ajax CC 1 8 13 22
52 Thomas Price Avid Sport 0 1 1 20 22
53 Chris Bowie-Hill Bristol RC 1 13 7 21
54 Richard Smith Bruton Cycling Club 13 1 7 21
55 Tilemachos Makropoulos 1 8 12 21
56 Alan Adams 20 0 20
57 Patrick Henry Bristol RC 20 20
58 Nick Cox Bristol South CC 20 20
59 Will Clark Das Rad Klub 20 20
60 Mark Hardyman VC Walcot 8 0 11 19
61 Theo Brumhead Bristol South CC 3 4 12 19
62 Euan Taylor Avid Sport 7 12 19
63 Jack Phillips Salt and Sham CC 1 0 4 13 18
64 Steven Cottington Bath CC 1 0 1 6 9 17
65 Tom Allport University of Bath CC 15 0 15
66 Joel Thomas University of Bath CC 0 15 15
67 Andrew Henderson Latchem Sunwise 8 1 2 4 15
68 Robert Telford University of Sheffield CC 15 15
69 Ashley Hutchison VC St Raphael 15 15
70 David Rutty VC Bristol 1 13 14
71 Jamie Bray Giant Cycling Club – Halo Films 1 13 14
72 William Hibberd DAS RAD KLUB 14 14
73 Kieron Goodwin Latchem Sunwise Race Team 14 14
74 James Dudden Latchem Sunwise Race Team 14 14
75 Anthony Smith Portishead CC 5 1 7 13
76 Joe Griffiths Torq Performance 5 8 13
77 Adam Robertson BPF Cycling 13 13
78 Luke Barfoot Tri UK 0 13 13
79 Colin Parry Bristol RC 0 1 12 13
80 Philip Mossman 0 12 1 13
81 Conor Chandler Primera TeamJobs 12 0 12
82 Nick Cox Bristol South CC 0 12 12
83 Andrew Edwards Bristol RC 0 12 12
84 David West Portishead Cycling Club 0 1 10 1 12
85 Dan Marshall T1Diabetes.info 5 7 12
86 Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club 1 2 9 12
87 Chris Downham Bristol RC 0 1 11 12
88 Peter Wyatt Portishead CC 10 0 1 11
89 Andrew Kirby VC St Raphael 10 1 11
90 Troy Fry BIKESTRONG-KTM 0 6 5 11
91 Thomas Bass Latchem Sunwise 1 1 9 11
92 Brian Glynn University of Bath Cycling Club 11 11
93 Giles Greening Tri UK 11 11
94 Robert Kingston 0 11 11
95 Adam Whittaker Salt & Sham Cycle Club 11 11
96 Max Hazell Total Fitness Bath 0 9 1 10
97 Jamie Atkins University of Bristol CC 0 10 10
98 Tom Radburn BPF Cycling 10 10
99 Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM 10 10
100 Alex Moulder Webbs 1902 9 1 10
101 Darren Gardner Bath CC 1 1 1 1 6 10
102 Darren Edwards Bath CC 1 1 1 7 10
103 Jacques Coates Cycle Team OnForm 10 10
104 Graham Reeves Bristol RC 9 9
105 Craig Wallduck VCEquipe/FlixOralHygiene/ Propulse 9 9
106 Sebastien Bernaert Bristol RC 0 1 8 9
107 Mark Pettitt Portishead CC 1 7 1 9
108 David Stoyle Bath CC 1 1 1 1 4 1 9
109 Steven Whitehurst Somer Valley CC 6 0 1 1 1 9
110 Jeff Lawrence Salt and Sham CC 8 0 8
111 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC 0 8 8
112 Jos Kertzman Bath CC 1 6 1 8
113 Tom Brookes Bristol RC 8 8
114 Matthew Norris Mud, Sweat n Gears CC 8 8
115 George Jones 73Degrees CC 8 8
116 Samuel Holder Forever Pedalling 8 8
117 Finn Hannersley Ross CC 7 0 1 8
118 Samuel Whitehead Bristol South CC 6 0 1 1 8
119 Matthew Dewey Complete Cycle Works 2 1 5 8
120 Dan Hopes Rapha Cycling Club 1 0 7 8
121 Lee Evangelista BIKESTRONG-KTM 8 8
122 Gavin Ash Worthing Excelsior 7 7
123 Edward Jackson Islington Cycling Club 0 1 1 5 7
124 Oscar Hutchings VCEquipe/FlixOralHygiene/ Propulse 6 6
125 Leslie Thomas Tri UK 6 6
126 Justin Gage Bath Cycling Club 6 6
127 Robin Hunt Bristol RC 6 6
128 James Morris Hereford & District Wheelers 0 5 5
129 Jonny Allen Rapha Cycling Club 0 5 5
130 Simon Martin Bath CC 1 4 5
131 Daniel Marshall T1Diabetes.info 5 5
132 Frederick White 0 4 1 5
133 Benjamin Wainwright Team Tor 2000 KALAS 5 5
134 Stefan Golledge 0 1 1 1 1 1 5
135 Oliver Beresford VC Venta 4 0 4
136 Matthew Carey University of Bristol CC 4 0 4
137 Sam Smith Bath CC 4 4
138 Peter Bains 0 4 4
139 Iain Palmer Bristol RC 3 1 4
140 Oliver Hayward Team Striking Bikes 1 3 4
141 Michael Parkin-White University of Bristol CC 4 4
142 Carl Rose Ely Race Club 3 0 3
143 Peter Phillips Bath CC 1 1 1 3
144 Steven Marsh Portishead CC 1 1 1 3
145 Jamie Ford Somer Valley CC 0 3 3
146 Thomas Webb BIKESTRONG-KTM 3 3
147 Paul Enderson 1 0 1 1 3
148 David Atkinson Bath CC 1 1 1 3
149 Adam Maslen Bristol RC 0 1 1 1 3
150 Mark Kemp 1 0 1 1 3
151 Aron Jarvis 1 0 1 1 3
152 Paul Walsingham The Cycle Room 3 3
153 John Russell Bristol RC 2 0 2
154 Paul Smith Thornbury CC 1 1 2
155 Adam Henley Cheltenham and County CC 2 2
156 Christopher Featherstone Bristol RC 1 0 1 2
157 Richard Pattermore 1 0 1 2
158 Nic Meadows Somer Valley CC 1 0 1 2
159 Sasha Smith Portishead CC 1 0 1 2
160 Paul Fearon 1 1 2
161 Ricky Goldswain 1 1 2
162 Shrirunga Bristowe Bath Cycling Club 0 2 2
163 Harry Tucker Avid Sport 1 0 1 2
164 Stefan Barnett VC Walcot 1 1 2
165 Tom Radburn BPF Cycling 2 2
166 Alex Faux Forever Pedalling 0 1 1 2
167 Dave Cullen Bristol South CC 1 1 2
168 Andrew Bain 0 2 2
169 Samuel Westlake BIKESTRONG-KTM 2 2
170 Anthony Corke Cheddar Cycling Club 1 1 2
171 Andrew Banks Westbury Wheelers 0 1 1 2
172 Callum Barnes Fauxpro.cc 1 1 2
173 Paul Allen Bath Cycling Club 2 2
174 Thomas Constantine 1 0 1
175 John Airey Ross CC 1 0 1
176 Luke Craddock Spokes BPC Racing 1 0 1
177 David Guy Bristol South CC 1 0 1
178 Michael Bradbury Bikestrong-KTM 1 0 1
179 Michael Davis Bikestrong-KTM 1 0 1
180 Michael Holding 1 0 1
181 Matthew Lloyd Pontypool RCC 1 0 1
182 Harry Woodman VC Walcot 1 0 1
183 Benjamin Green Salt and Sham CC 1 0 1
184 Christopher Humphreys Carpe Diem CC 1 0 1
185 Paul Ashman Recycles RCC 1 0 1
186 Michael Withers Portishead CC 1 0 1
187 Paul Thompson Wellington Wheelers CC 1 0 1
188 Liam Hicks Latchem Sunwise 1 1
189 Phillip Wilkinson Bristol RC 1 1
190 Daniel Waterston 1 1
191 Jamie Duggan Latchem Sunwise 1 1
192 Marcus Pont 0 1 1
193 Luke Justin Somer Valley CC 0 1 1
194 Matthew Ralph BPF Cycling 0 1 1
195 Farilee Williams Portishead Cycling Club 0 1 1
196 Alexander Atkins University of Bristol CC 0 1 1
197 Alex Collins Primera-TeamJobs 0 1 1
198 Ryan Edge 0 1 1
199 Francis Eddolls BPF Cycling 0 1 1
200 Gary Sheppard Bath Cycling Club 0 1 1
201 John Carter Radeon-Cycology RT 0 1 1
202 Edward Gray University of Bath Cycling Club 1 1
203 James Castle 0 1 1
204 Luke Bodley BIKESTRONG-KTM 1 1
205 Paul Winstone VeloVitesse 1 1
206 Matthew Skeats University of Bristol CC 1 1
207 Charlie Stebbings 0 1 1
208 Alec Johnson Westbury Wheelers 1 1
209 Adam Whitehead Bristol South cc 1 1
210 Rose Osborne Forever Pedalling 1 1
211 Matthew Ansell BIKESTRONG-KTM 1 1
212 Paul Allen Bath Cycling Club 1 1
213 Andrew Perry T1Diabetes.info 1 1
214 James Francey DAS RAD KLUB 1 1
215 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club 1 1
216 Adam Whitehead Bristol South cc 1 1
217 Rose Osborne Forever Pedalling 1 1
218 Matthew Ansell BIKESTRONG-KTM 1 1
219 Paul Allen Bath Cycling Club 1 1
220 Andrew Perry T1Diabetes.info 1 1
221 James Francey DAS RAD KLUB 1 1
222 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club 1 1
223 Finn Hammersley Rapha Cycling Club 1 1
224 David Clarke London Dynamo 1 1
225 Tim Lages 0 1 1
226 Joshua Lawson Das Rad Klub 1 1
227 Matt Smart 0 1 1

Women

1 Charlotte Berry VeloVitesse 45 40 35 45 0 40 45 250
2 Lucy Driver Forever Pedalling 40 45 45 0 50 50 230
3 Lauren Johnston Avid Sport 50 50 50 0 35 185
4 Molly Hodges Avid Sport 35 35 40 0 25 135
5 India Lee Hargroves-Ridley-Montezuma’s 30 50 0 45 125
6 Laura Wells Mickey Cranks CC 25 25 30 0 25 20 125
7 Aimee Parsons Avid Sport 20 20 25 40 0 6 111
8 Stephie Prince VeloVitesse 30 25 11 0 20 13 99
9 Sophie Barnes Army Cycling Union 25 15 20 0 35 95
10 Miriam Whitehurst Somer Valley CC 30 30 25 0 85
11 Joanna Goodhead Avid Sport 10 14 20 20 0 15 79
12 Karen Spiteri Avid Sport 14 20 11 12 0 7 10 74
13 Laura Curle Liv Halo CC 30 0 14 25 69
14 Frances Bromley Avid Sport 30 30 0 60
15 Sally Crocker Salt and Sham CC 12 13 15 0 20 60
16 Nicole Coates Performance Cycles 0 30 30 60
17 Nikki Toomer Exeter wheelers 0 13 40 53
18 Maria Powell Radeon-Cycology RT 25 25 0 50
19 Laura Rayner Westbury Wheelers 0 30 20 50
20 Jen Horton UCY 13 20 12 0 45
21 Joss Winter Athletique 13 20 0 8 41
22 Rosie Nunnerley DAS RAD KLUB 12 14 0 14 40
23 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 13 15 0 11 39
24 Olive Holliday Somer Valley CC 13 0 12 11 36
25 Elizabeth Pressage University of Bath Cycling Club 35 0 35
26 Lauren Booth Camac Planet X 11 12 0 10 33
27 Karen Whyte VeloVitesse 15 15 0 30
28 Ashia Fenwick VC Venta 30 0 30
29 Rebekah Nash University of Bristol 15 15 0 30
30 Clare Parkin Elitevelo Kalas Sportswear CRT 30 0 30
31 Lucy Gadd Liv Halo CC 30 30
32 Lucy Rowe DAS RAD KLUB 14 0 12 26
33 Megan Dickerson Forever Pedalling 25 0 25
34 Olivia Hill Performance Cycles 25 0 25
35 Sally Frapwell VeloVitesse 25 25
36 Stephanie Parsonage Army Cycling Race Team (ACRT) 20 0 20
37 Amanda Karlsson VeloVitesse 20 0 20
38 Elizabeth Sanders University of Exeter Cycling Club 15 0 15
39 Naomi Eaton 0 15 0 15
40 Emily Harford 0 15 15
41 Juliet Elliott 15 15
42 Alexandra Sheehan Bianchi Dama 14 0 14
43 Frankie Durbin University of Bath Cycling Club 14 0 14
44 Imogen Hutchings VC Venta 14 0 14
45 Sarah Ward 14 14
46 Mia Hawkins University of Bath Cycling Club 13 0 13
47 Emily Slavin IRIS Race Team 13 0 13
48 Claire Lawrence Sodbury Cycle Sport 11 0 11
49 Nicki Carr Tri UK 10 0 10
50 Elena Shaw Cardiff Ajax 10 0 10
51 Deborah Sterling 9 0

 

Odd Down Summer Series Week 6 Wrap

Breakaways strike back but there’s no stopping Hallett and Driver

Nathan Hallett (Latchem Sunwise) and Lucy Driver (Forever Pedalling) have established themselves as the dominant sprinters in the Odd Down Summer Series, and with multiple bunch sprints in recent rounds there have been plenty of opportunities for the fast finishers. However, the pair have carried that form to take advantage of earlier escapes to secure an impressive pair of victories in Round Six last week.

Photo: Jon Curle

The returning India Lee defined the tactical approach of the women’s E/1/2/3 race on Thursday, with both Charlotte Berry (VeloVitesse) and Driver gluing themselves to the favourite’s rear wheel. This gave Lee little room to manoeuvre with and when her second attack of the race got some clear air to the bunch, it was Berry and Driver who were in place to capitalise and form the breakaway. This left second overall Lauren Johnston and her Avid Sport teammates in a position where they would have to do the chasing in the main group and at first the gap was not growing rapidly, helped by a wariness in the front three of a counter-attack.

However, despite this lack of cohesion, as the race wore on it was clear that the bunch were running out of ideas and the break would not be brought back. It was in this moment the Lee threw down the gauntlet again, with series leader Berry unable to hold the pace up front. Johnston took her prompt to bridge the gap to bring the fight for the overall series lead down to a two-up sprint behind the front pair. The question was whether Lee could find a way to dispatch Driver in the same way as she had done to Berry, with her companion offering little assistance in driving the pace now that their margin over the rest of the race was clear.

Despite Lee’s best efforts, Driver never looked in difficulty and so the finish was a first defeat for Lee at Odd Down this year and a huge scalp for Driver who re-asserted her overall series ambitions. Berry made sure that she forced Johnston to lead the sprint for third out, and used this to get the better of the rider who has pipped her to the line twice already in the series. A returning Laura Rayner (Westbury Wheelers) took the bunch kick behind for 5th.

In the women’s 4th cat race, Laura Wells (Mickey Cranks CC) continued her run of top-two finishes with second behind newcomer Nicole Coates (Performance Cycles). Coates had been looking strong throughout the race and had seemed to be prising the group apart with her attacks as the race passed the halfway point. However, Wells and third-placed Sally Crocker (Salt and Sham CC) held strong along with series first-timer Emily Harford to ensure Coates would have to win the race in a sprint.

The results see Berry extend her lead over Johnston at the top of the standings to twenty points at the halfway stage and brings Driver back into contention, only five points behind Johnston. Lee is also back in the top five with Wells not far behind in seventh.

The men’s series looked to be lined up as a shootout between some of the area’s biggest racing teams, but even with six rounds to go in the series, one team has emerged to dominate the racing over the first part of the series; Latchem Sunwise – led by one rider in particular: Nathan Hallett. He made it three wins in a row on Tuesday having had the help of his teammates to lock the race in two separate breakaways of three riders.

Having escaped early alongside Rob Hardyman (Forever Pedalling) and Sam Lindsay, Hallett was able to capitalise on a moment’s hesitation by the bunch to re-escape almost as soon as he was recaptured in the final 10 minutes of the race. Lindsay was also able to persist in front, whilst Hardyman was replaced in the move by Jared Linden (Royal Dean Forest CC).  

The initial move had barely been given any lead by the peloton, but this time the chase did not materialise and the gap quickly grew out to an unassailable advantage. This meant that with two laps to go the new leading trio were out of sight of the pursuers, and able to fight out the podium amongst themselves. Despite Linden having spent the least time out front, Hallett still had enough to jump past him and Lindsay was left to hang on for third.

In the men’s 3,4 race, it was a series of late moves from Bristol RC that posed the biggest threat to the sprinters. However, the bunch would not be denied and it was Bikestrong-KTM’s Rob Abraham who managed to build on very strong rides over the past few rounds to take win, narrowly edging out James Dudden (Latchem-Sunwise) and Daniel Carr (Salt and Sham CC) with a late surge on the left hand side of the finish straight.

Hallett’s win builds his overall lead out to 65 points ahead of James Phillips (Bristol RC) who has missed the last two round with injury. Phillips’ teammate Tom Sharp is in third place, a further 32 points behind.

,

Week 4 Wrap: Johnston takes the win in harsh conditions to keep the pressure on Berry at the top of the standings

Horrific rain and a freak crash test the rider’s mettle

Photo: Jon Curle

After so many weeks of pleasant weather at Odd Down, round four of the women’s series faced torrential rain and a cold, murky evening of racing. With the race restarted following an early crash after a rider snapped her chain attacking out of the group, the bunch was not together for long as the strongest riders drove the pace. The wet corners and spray turned it into a test of grit and nerves as the battle for the overall took shape.

Lauren Johnston (Avid Sport) and Charlotte Berry (VeloVitesse) were looking to take advantage of the absence of series leader Lucy Driver (Forever Pedalling) and third overall Molly Hodges (Avid Sport) to establish their overall position. And it was this pair that set about shrinking the group with only Aimee Parsons (Avid Sport), Elizabeth Pressage University of Bath) and young Laura Curle (Liv Halo CC) able to make the selection.

Berry was still not content though, and with three laps to go she attacked with Johnston on her wheel. With an Avid Sport teammate in the chasing group, it was clear that the pair wouldn’t be caught and Johnston was able to come off Berry’s wheel in a repeat of the round one result to take the win. Berry’s second place sees her move up into first place overall on the series standings and Aimee Parson’s best result of the series in third sees her move up into fifth place overall as she took the sprint from group two.

Laura Wells (Mickey Cranks CC) has been frustrated in rounds two and three, finishing second behind Avid Sport’s Fran Bromley. But with her rival out with illness, Wells was able to seize her opportunity to claim her first win at Odd Down. Wells had shown her sprinting legs in both the previous weeks, and despite the bad weather was happy to trust her turn of speed to take the win this time around. Olivia Hall (Performance Cycles) was her closest challenger in second with Joanna Goodhead (Avid Sport) taking her second podium in two weeks ahead of Sally Crocker (Salt and Sham CC).

Berry now takes the overall series lead with 165 points, fifteen ahead of Johnston who moves from fourth to second. Despite not racing this week, Lucy Driver still sits in third place overall.

Results:

4th Cat

1 5 Laura Wells Mickey Cranks CC
2 4 Olivia Hill Performance Cycles
3 3 Joanna Goodhead Avid Sport
4 2 Sally Crocker Salt & Sham CC
5 7 Frankie Durbin University of Bath Cycling Club
6 8 Mia Hawkins University of Bath Cycling Club
7 6 Janet Horton UCY

E/1/2/3

1 4 Lauren Johnston Avid Sport
2 10 Charlotte Berry VeloVitesse
3 5 Aimee Parsons Avid Sport
4 14 Elizabeth Pressage University of Bath Cycling Club
5 12 Laura Curle Liv Halo CC
6 9 Miriam Whitehurst Somer Valley CC
7 1 Sophie Barnes Army Cycling Union
8 11 Heidi Blunden Racing Chance Foundation
9 3 Imogen Hutchings VC Venta
10 8 Emily Slavin IRIS Race Team
11 13 Karen Spiteri Avid Sport
DNF 6 Stephie Prince VeloVitesse
DNF 7 Elena Shaw Cardiff Ajax

Series Standings:

1 Charlotte Berry VeloVitesse 45 40 35 45 165
2 Lauren Johnston Avid Sport 50 50 50 150
3 Lucy Driver Forever Pedalling 40 45 45 130
4 Molly Hodges Avid Sport 35 35 40 110
5 Aimee Parsons Avid Sport 20 20 25 40 105
6 Miriam Whitehurst Somer Valley CC 30 30 25 85
7 India Lee Hargroves-Ridley-Montezuma’s 30 50 80
8 Laura Wells Mickey Cranks CC 25 25 30 80
9 Stephie Prince VeloVitesse 30 25 11 66
10 Joanna Goodhead Avid Sport 10 14 20 20 64
11 Frances Bromley Avid Sport 30 30 60
12 Sophie Barnes Army Cycling Union 25 15 20 60
13 Karen Spiteri Avid Sport 14 20 11 12 57
14 Maria Powell Radeon-Cycology RT 25 25 50
15 Jen Horton UCY 13 20 12 45
16 Sally Crocker Salt & Sham Cycle Club 12 13 15 40
17 Elizabeth Pressage University of Bath Cycling Club 35 35
18 Joss Winter Athletique 13 20 33
19 Karen Whyte VeloVitesse 15 15 30
20 Ashia Fenwick VC Venta 30 30
21 Rebekah Nash University of Bristol 15 15 30
22 Clare Parkin Elitevelo Kalas Sportswear CRT 30 30
23 Laura Curle Liv Halo CC 30 30
24 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 13 15 28
25 Rosie Nunnerley DAS RAD KLUB 12 14 26
26 Megan Dickerson Forever Pedalling 25 25
27 Olivia Hill Performance Cycles 25 25
28 Lauren Booth Camac Planet X 11 12 23
29 Stephanie Parsonage Army Cycling Race Team (ACRT) 20 20
30 Amanda Karlsson VeloVitesse 20 20
31 Elizabeth Sanders University of Exeter Cycling Club 15 15
32 Naomi Eaton 0 15 15
33 Lucy Rowe DAS RAD KLUB 14 14
34 Alexandra Sheehan Bianchi Dama 14 14
35 Frankie Durbin University of Bath Cycling Club 14 14
36 Imogen Hutchings VC Venta 14 14
37 Olive Holliday Somer Valley CC 13 13
38 Mia Hawkins University of Bath Cycling Club 13 13
39 Emily Slavin IRIS Race Team 13 13
40 Claire Lawrence Sodbury Cycle Sport 11 11
41 Nicki Carr Tri UK 10 10
42 Elena Shaw Cardiff Ajax 10 10
43 Deborah Sterling 9 9
,

Week 4 Wrap: Latchem Sunwise strike again as Hallett takes the win to close the gap on Phillips

Second place for the Bristol RC rider keeps him in the overall lead

Nathan Hallett continued Latchem Sunwise’s dominance of the E/1/2 races at Odd Down by taking the win from a reduced group sprint on Tuesday. Hallett’s teammate Luke Nolan had taken the win a fortnight ago, but this time he turned leadout man in the sprint as a fast race and calm weather meant that there was no opportunity for a smaller group to get away off the front of the main peloton.

Photo: Gemma Stephenson

Latchem Sunwise were playing a defensive game for much of the first part of the race, as dangerous attacks from George Smith (Tri UK) and Phillips’ teammate Tom Sharp (Bristol RC) were closed down. However, under the impetus of all those moves, the bunch was split in two as the final phase of the race approached. This group featured Hallett and Nolan (Latchem Sunwise), Phillips and Sharp (Bristol RC) as well as individual riders Smith (Tri UK), Gareth Turner (VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse), Joshua Price (Backstedt/Hotchillee), Conor Chandler (Primera-TeamJobs), Jake Hollins and Paul Jones (Bikestrong-KTM) and so with so many of the teams represented there was little motivation for the group behind to continue the chase.

And so with Nolan only eligible for half of the rounds at the Summer Series, and with an eye on the overall classification, Latchem Sunwise decided that Hallett would be the chosen man for this week, with Nolan leading him to the win from 500m to go. Nolan was strong enough to hold on for third, with Phillips the only rider able to come around him in order to snare five extra series points.

Photo: Tel Hogan

That result narrow’s Phillips’ (175) lead over Hallett (160) to 15 points, with third place overall Tom Sharp a full 61 points further back on 99, just ahead of Nolan (90) and Hollins (82). Five riders in the top 13 places has also helped Bristol RC narrow the lead of Avid Sport in the team classification from 102 points to 93 points after four rounds of the series.

In the men’s 3,4 race, the large field could not be split, and possibly the biggest group all summer came to the finish together for a huge bunch sprint. Team Tor 2000 Kalas took many of the honours during the winter series with Charlie Revell and they were back to winning ways again on Thursday with Nick Ball outsprinting Daniel Carr (Salt and Sham CC) and Christopher Hill (Bristol RC) for the win. Over 28 riders from the starting group of 50 finished within the bunch by the finish, with many more still on the same lap as the leaders.

Results:

Men 3/4

Pos Number Name Surname Club
1 4 Nick Ball Team Tor 2000 KALAS
2 12 Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club
3 21 Christopher Hill Bristol RC
4 1 Robert Abraham BIKESTRONG-KTM
5 8 George Beck BIKESTRONG-KTM
6 11 Liam Cahill Somer Valley CC
7 30 Russell Peace BPF Cycling
8 18 Brian Glynn University of Bath Cycling Club
9 33 Tom Radburn BPF Cycling
10 7 Thomas Bass Latchem Sunwise Race Team
11 9 Tom Brookes Bristol RC
12 38 Euan Taylor Avid Sport
13 39 Leslie Thomas Tri UK
14 16 Troy Fry BIKESTRONG-KTM
15 10 Theo Brumhead Bristol South CC
16 22 Thomas Hogan BPF Cycling
17 20 Andrew Henderson Latchem Sunwise Race Team
18 48 Edward Gray University of Bath Cycling Club
19 29 Christopher Owram Cardiff Ajax CC
20 20 Andrew Henderson Latchem Sunwise Race Team
21 28 Adam Maslen Bristol RC
22 41 Harry Tucker Avid Sport
23 17 Darren Gardner Bath Cycling Club
24 23 Edward Jackson Islington Cycling Club
25 40 Mark Threlfall 0
26 32 Thomas Price Avid Sport
27 25 Martin MacDonald Bath Cycling Club
28 37 David Stoyle Bath Cycling Club
29 47 Will Crudgington
30 51 Max Hazell Total Fitness Bath
31 24 Jos Kertzman 0
32 15 Dave Cullen Bristol South CC
33 6 Stefan Barnett Velo Club Walcot
34 44 Dave Atkinson Bath Cycling Club
35 13 James Castle 0
36 14 Joe Cierpik 0
37 27 Simon Martin Bath Cycling Club
38 5 Callum Barnes Fauxpro.cc
39 46 Jon Atkinson 4 Para
40 19 Stefan Golledge 0
41 50 Seb Bernaet Bristol RC
42 2 Nicholas Anderson Salt & Sham Cycle Club
43 42 David West Portishead Cycling Club
44 36 Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club
45 45 Luke Bodley BIKESTRONG-KTM
46 34 David Rutty Velo Club Bristol
47 43 Paul Winstone VeloVitesse

Men E/1/2

1 3 Nathan Hallett Latchem Sunwise Race Team
2 10 James Phillips Bristol RC
3 8 Luke Nolan Latchem Sunwise Race Team
4 13 George Smith Tri UK
5 11 Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee
6 12 Tom Sharp Bristol RC
7 107 Conor Chandler Primera TeamJobs
8 20 Jake Hollins
9 14 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse
10 5 Paul Jones BIKESTRONG-KTM
11 9 Colin Parry Bristol RC
12 1 Shaun Cook Bristol RC
13 2 Andy Edwards Bristol RC
14 6 Jared Linden Royal Dean Forest CC
15 7 George Moore RST/Cycle Division Racing Team
16 19 Calum Croft Latchem Sunwise Race Team
17 108 Steve Cottington Bath Cycling Club
18 16 Daniel Marshall T1Diabetes.info
19 4 Rob Hardyman Forever Pedalling
20 15 Thomas Webb BIKESTRONG-KTM
21 33 Tom Radburn BPF Cycling

Overall Series Standings:

Position Name Surname Team Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Series Points
1 James Phillips Bristol RC 50 40 40 45 175
2 Nathan Hallett Latchem Sunwise 20 45 45 50 160
3 Tom Sharp Bristol RC 14 30 30 25 99
4 Luke Nolan Latchem Sunwise 50 40 90
5 Jake Hollins 35 7 25 15 82
6 George Smith Tri UK 40 35 75
7 Rob Hardyman Forever Pedalling 15 20 20 4 59
8 Kieran Blay TAAP Cervelo 50 50
9 Simon Gaywood Portishead CC 45 45
10 Paul Jones Bikestrong-KTM 30 1 1 13 45
11 Dave Tilling BPF Cycling 13 15 15 43
12 Duncan Lancashire Bath CC 40 1 1 42
13 Nick Ball Team Tor 2000 Kalas 11 30 41
14 Daniel Carr Salt and Sham CC 7 3 3 25 38
15 Sean Townsend VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 35 35
16 Andy Edwards Bristol RC 25 0 10 35
17 Christopher Hill Bristol RC 1 7 7 20 35
18 Gareth Turner VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 20 14 34
19 Will Crudgington 30 1 31
20 Conor Chandler Primera-TeamJobs 11 20 31
21 Sam Lindsay 30 30
22 Alan Adams 20 0 9 1 30
23 Martin MacDonald Bath CC 9 0 20 1 30
Joshua Price Team Backstedt/Hotchillee 30 30
14 Thomas Hogan BPF Cycling 25 1 3 29
27 George Beck Bikestrong-KTM 14 14 28
16 Robert Abraham Bikestrong-KTM 11 1 1 15 28
32 Simon Hunt 12 0 14 26
24 Shaun Cook Bristol RC 15 11 26
13 Ben Jones Portishead CC 25 0 25
15 Sebastian Lewis VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 25 25
16 Frederick Webb 25 25
55 Liam Cahill Somer Valley CC 3 0 9 13 25
38 Rob Borek Forever Pedalling 9 0 14 23
19 Patrick Henry Bristol RC 20 20
43 Mark Hardyman VC Walcot 8 0 11 19
50 Anthony Smith Portishead CC 5 7 7 19
46 Finn Hannersley Ross CC 7 0 9 1 17
22 Lewis Whitcombe Webbs 1902 CC 11 5 16
23 Tom Allport University of Bath CC 15 0 15
24 Joel Thomas University of Bath CC 15 15
25 Simon Worsley Cheltenham and County CC 14 0 14
26 Christopher Chapman Bristol South CC 13 1 14
29 Richard Smith Bruton Cycling Club 13 1 14
105 Chris Bowie-Hill Bristol RC 1 13 14
74 Russell Peace BPF Cycling 1 0 1 12 14
101 David Rutty VC Bristol 1 13 14
28 Joe Griffiths Torq Performance 5 8 13
30 Adam Robertson BPF Cycling 13 13
31 Luke Barfoot Tri UK 13 13
32 Colin Parry Bristol RC 1 12 13
31 Conor Chandler Primera TeamJobs 12 0 12
32 Nick Cox Bristol South CC 12 12
33 Andrew Edwards Bristol RC 12 12
36 Peter Wyatt Portishead CC 10 0 1 11
37 Andrew Kirby VC St Raphael 10 1 11
81 Thomas Constantine 1 0 9 1 11
93 John Airey Ross CC 1 0 9 1 11
94 Stefan Golledge 1 0 9 1 11
45 Andrew Henderson Latchem Sunwise 8 1 2 11
46 Troy Fry BIKESTRONG-KTM 6 5 11
96 Nick Anderson Salt and Sham CC 1 1 9 11
102 Thomas Bass Latchem Sunwise 1 1 9 11
103 David West Portishead Cycling Club 1 10 11
Brian Glynn University of Bath Cycling Club 11 11
35 Deacon Cutterham Bikestrong-KTM 10 0 10
36 Roger Chamberlain VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 10 10
37 Jamie Atkins University of Bristol CC 10 10
38 Max Hazell Total Fitness Bath 9 1 10
75 Joe Cierpik 1 0 6 3 10
Tom Radburn BPF Cycling 10 10
40 Graham Reeves Bristol RC 9 9
41 Craig Wallduck VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 9 9
106 Tilemachos Makropoulos 1 8 9
107 Sebastien Bernaert Bristol RC 1 8 9
Jared Linden Royal Dean Forest CC 9 9
42 Jeff Lawrence Salt and Sham CC 8 0 8
43 Glyndwr Griffiths 73Degrees CC 8 8
47 Jos Kertzman Bath CC 1 6 1 8
69 Steven Cottington Bath CC 1 0 1 6 8
Tom Brookes Bristol RC 8 8
George Moore RST/Cycle Division Racing Team 8 8
48 Steven Whitehurst Somer Valley CC 6 0 1 7
58 Theo Brumhead Bristol South CC 3 4 7
Euan Taylor Avid Sport 7 7
49 Samuel Whitehead Bristol South CC 6 0 6
51 Oscar Hutchings VCEquipe/FlixOralHygiene/Propulse 6 6
Leslie Thomas Tri UK 6 6
73 Jack Phillips Salt and Sham CC 1 0 4 5
74 James Morris Hereford & District Wheelers 5 5
75 Jonny Allen Rapha Cycling Club 5 5
111 Simon Martin Bath CC 1 4 5
Daniel Marshall T1Diabetes.info 5 5
52 Oliver Beresford VC Venta 4 0 4
53 Matthew Carey University of Bristol CC 4 0 4
54 Sam Smith Bath CC 4 4
55 Frederick White 4 4
60 David Stoyle Bath CC 1 1 1 1 4
61 Darren Gardner Bath CC 1 1 1 1 4
44 Mark Pettitt Portishead CC 1 1 1 3
56 Carl Rose Ely Race Club 3 0 3
57 Matthew Dewey Complete Cycle Works 2 1 3
62 Peter Phillips Bath CC 1 1 1 3
64 Steven Marsh Portishead CC 1 1 1 3
65 Jamie Ford Somer Valley CC 3 3
Thomas Webb BIKESTRONG-KTM 3 3
59 John Russell Bristol RC 2 0 2
63 Darren Edwards Bath CC 1 1 2
65 Paul Smith Thornbury CC 1 1 2
66 Adam Henley Cheltenham and County CC 2 2
80 Mark Kemp 1 0 1 2
83 Aron Jarvis 1 0 1 2
84 Paul Enderson 1 0 1 2
85 Christopher Featherstone Bristol RC 1 0 1 2
87 Richard Pattermore 1 0 1 2
90 Nic Meadows Somer Valley CC 1 0 1 2
92 Sasha Smith Portishead CC 1 0 1 2
107 Paul Fearon 1 1 2
108 Ricky Goldswain 1 1 2
109 Shrirunga Bristowe Bath Cycling Club 2 2
110 Charlie Kelly Primera-TeamJobs 2 2
72 Harry Tucker Avid Sport 1 0 1 2
97 David Atkinson Bath CC 1 1 2
104 Stefan Barnett VC Walcot 1 1 2
105 Adam Maslen Bristol RC 1 1 2
106 Thomas Price Avid Sport 1 1 2
107 Edward Jackson Islington Cycling Club 1 1 2
Tom Radburn BPF Cycling 2 2
67 Luke Craddock Spokes BPC Racing 1 0 1
68 David Guy Bristol South CC 1 0 1
70 Michael Bradbury Bikestrong-KTM 1 0 1
71 Michael Davis Bikestrong-KTM 1 0 1
76 Michael Holding 1 0 1
77 Dan Hopes Rapha Cycling Club 1 0 1
78 Matthew Lloyd Pontypool RCC 1 0 1
79 Harry Woodman VC Walcot 1 0 1
82 Benjamin Green Salt and Sham CC 1 0 1
86 Christopher Humphreys Carpe Diem CC 1 0 1
88 Paul Ashman Recycles RCC 1 0 1
89 Michael Withers Portishead CC 1 0 1
91 Paul Thompson Wellington Wheelers CC 1 0 1
95 Jamie Bray Giant Cycling Club – Halo Films 1 1
98 Liam Hicks Latchem Sunwise 1 1
99 Stuart Hardy Bristol RC 1 1
100 Anthony Corke Cheddar Cycling Club 1 1
103 Phillip Wilkinson Bristol RC 1 1
109 Daniel Waterston 1 1
110 Jamie Duggan Latchem Sunwise 1 1
111 Marcus Pont 1 1
112 Luke Justin Somer Valley CC 1 1
113 Matthew Ralph BPF Cycling 1 1
114 Farilee Williams Portishead Cycling Club 1 1
115 Alexander Atkins University of Bristol CC 1 1
116 Alex Collins Primera-TeamJobs 1 1
117 Chris Downham Bristol RC 1 1
118 Ryan Edge 1 1
119 Francis Eddolls BPF Cycling 1 1
120 Gary Sheppard Bath Cycling Club 1 1
121 John Carter Radeon-Cycology RT 1 1
122 Alex Faux Forever Pedalling 1 1
123 Andrew Banks Westbury Wheelers 1 1
124 Edward Gray University of Bath Cycling Club 1 1
125 Christopher Owram Cardiff Ajax CC 1 1
126 Mark Threlfall 0 1 1
127 Dave Cullen Bristol South CC 1 1
128 James Castle 0 1 1
129 Callum Barnes Fauxpro.cc 1 1
130 Stefan Golledge 0 1 1
131 Matthew Stephenson Salt & Sham Cycle Club 1 1
132 Luke Bodley BIKESTRONG-KTM 1 1
133 Paul Winstone VeloVitesse 1 1

Odd Down Summer Series – Week 3 Wrap – Women’s Event

Avid make their numbers count

Two solo wins as Bromley and Johnston take advantage

Avid Sport had the biggest numbers in both women’s races, and were able to make this advantage count to take two solo victories. Lauren Johnston was set up for the solo victory by her three teammates in the bunch, counter-attacking a move from Molly Hodges after 15 minutes to establish a 10 second lead on the main group. As the race drew on, her gap was never totally secure, as she hovered just out of the reach of the chasers who got as close as eight seconds behind as the race went into the final five laps.

But joint series leaders Charlotte Berry (VeloVitesse) and Lucy Driver (Forever Pedalling) were hesitant to commit to bringing back Johnston with both Hodges and Aimee Parsons (Avid Sport) poised in the group on their wheels. So, even with the gap hanging in the balance all the way into the final lap, the group were sprinting for second with Driver charging clear, followed over the line by Hodges ahead of Berry.

The results puts Driver into a 10 point lead overall ahead of Berry with Hodges now into third place overall another 10 points behind. Thursday’s winner Johnston now sits ominously in fourth place overall.

The 4th cat race was set up in a similar fashion to the E/1/2/3 race, despite the smaller field. Laura Wells (Mickey Cranks CC) was in an Avid Sport sandwich with Fran Bromley and Joanna Goodhead out to make her race difficult by trading counter attacks and leaving it up to their rival to cloase the gaps. Wells put up a very good fight, with both the Avid riders coming under pressure in the early laps – but as the finish started to loom, Wells could no longer cover the moves and Bromley was able to escape to victory.

Wells did not come away empty handed, as she was able to beat Goodhead in the sprint for second place. This glut of podium positions has handed Avid Sport the overall team series lead, which they reclaimed from Bristol RC again this week.

Results:

4th cat

1 1 Frances Bromley Avid Sport
2 3 Laura Wells Mickey Cranks CC
3 2 Joanna Goodhead Avid Sport

E/1/2/3

1 5 Lauren Johnston Avid Sport
2 2 Lucy Driver Forever Pedalling
3 3 Molly Hodges Avid Sport
4 1 Charlotte Berry VeloVitesse
5 6 Clare Parkin Elitevelo Kalas Sportswear CRT
6 9 Aimee Parsons Avid Sport
7 13 Joss Winter Athletique
8 12 Rebekah Nash University of Bristol CC
9 7 Emily Slavin IRIS Race Team
10 4 Olive Holliday Somer Valley CC
11 10 Lauren Booth Carnac Planet X
12 8 Karen Spiteri Avid Sport

Series Standings:

1 Lucy Driver Forever Pedalling 40 45 45 130
2 Charlotte Berry VeloVitesse 45 40 35 120
3 Molly Hodges Avid Sport 35 35 40 110
4 Lauren Johnston Avid Sport 50 50 100
5 India Lee Hargroves-Ridley-Montezuma’s 30 50 80
6 Aimee Parsons Avid Sport 20 20 25 65
7 Miriam Whitehurst Somer Valley CC 30 30 60
8 Frances Bromley Avid Sport 30 30 60
9 Stephie Prince VeloVitesse 30 25 55
10 Maria Powell Radeon-Cycology RT 25 25 50
11 Laura Wells Mickey Cranks CC 25 25 50
12 Karen Spiteri Avid Sport 14 20 11 45
13 Joanna Goodhead Avid Sport 10 14 20 44
14 Sophie Barnes Army Cycling Union 25 15 40
15 Jen Horton UCY 13 20 33
16 Joss Winter Athletique 13 20 33
17 Karen Whyte VeloVitesse 15 15 30
18 Ashia Fenwick VC Venta 30 30
19 Rebekah Nash University of Bristol 15 15 30
20 Clare Parkin Elitevelo Kalas Sportswear CRT 30 30
21 Rosie Nunnerley DAS RAD KLUB 12 14 26
22 Sally Crocker Salt & Sham Cycle Club 12 13 25
23 Megan Dickerson Forever Pedalling 25 25
24 Lauren Booth Camac Planet X 11 12 23
25 Stephanie Parsonage Army Cycling Race Team (ACRT) 20 20
26 Amanda Karlsson VeloVitesse 20 20
27 Elizabeth Sanders University of Exeter Cycling Club 15 15
28 Naomi Eaton 0 15 15
29 Lucy Rowe DAS RAD KLUB 14 14
30 Alexandra Sheehan Bianchi Dama 14 14
31 Heidi Blunden The Racing Chance Foundation 13 13
32 Olive Holliday Somer Valley CC 13 13
33 Claire Lawrence Sodbury Cycle Sport 11 11
34 Nicki Carr Tri UK 10 10
35 Deborah Sterling 9 9

Team Standings:

Position Team Points
1 Avid Sport 426
2 Bristol RC 324
3 Forever Pedalling 234
4 VeloVitesse 225
5 Latchem Sunwise 173
6 Portishead CC 109
7 Bath CC 97
8 BPF Cycling 86
9 Hargroves-Ridley-Montezuma’s 80
10 Bikestrong-KTM 77
11 Tri UK 63
12 Radeon-Cycology RT 51
13 TAAP Cervelo 50
14 DAS RAD KLUB 40
15 Army Cycling Union 40
16 Bristol South CC 36
17 VC Venta 34
18 UCY 33
19 University of Bath CC 30
20 Elitevelo Kalas Sportswear CRT 30
21 Salt and Sham CC 29
22 Ross CC 26
23 Camac Planet X 23
24 VC Walcot 21
25 Army Cycling Race Team (ACRT) 20
26 Cheltenham and County CC 16
27 Webbs 1902 CC 16
28 University of Exeter Cycling Club 15
29 University of Bristol CC 15
30 Bianchi Dama 14
31 Bruton Cycling Club 14
32 The Racing Chance Foundation 13
33 Torq Performance 13
34 Sodbury Cycle Sport 11
35 Team Tor 2000 Kalas 11
36 VC St Raphael 11
37 Total Fitness Bath 9
38 Rapha Cycling Club 6
39 Hereford & District Wheelers 5
40 Ely Race Club 3
41 Complete Cycle Works 3
42 Thornbury CC 2
43 Spokes BPC Racing 1
44 Pontypool RCC 1
45 Carpe Diem CC 1
46 Recycles RCC 1
47 Wellington Wheelers CC 1
48 Giant Cycling Club – Halo Films 1
49 Cheddar Cycling Club 1
50 VC Bristol 1
51 Islington Cycling Club 1
52 Westbury Wheelers 1